Paradoksalnie, wobec nasilających się konfliktów na świecie, ruch „Bezpieczeństwa Pacjenta” zapisał się w roku 2023 wieloma osiągnięciami, zarówno w światowym, jak i lokalnym zakresie. Bezpieczeństwo pacjenta staje się prawem człowieka.
Popandemiczny lutowy Szczyt Ministerialny w Montreux w Szwajcarii przebieg ł pod hasłem „Mniej szkód w ochronie zdrowia i lepsza opieka od postanowień do ich implementacji”. Niezwykle ważny list do prezydenta Bidena podkreślający konieczność i metody poprawy bezpieczeństwa pacjentów wystosował a we wrześniu br. Komisja Nauki i Technologii USA.
Bezpieczeństwo pacjenta w anestezjologii pozostało wiodącym tematem w czasie czerwcowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Glasgow z udziałem delegacji Amerykańskiego Towarzystwa Anestezjologów. Jesteśmy dumni, że to nasze środowisko po obu stronach Atlantyku należy do awangardy idei bezpieczeństwa pacjenta i nadaje kierunek bezpiecznym rozwiązaniom w ochronie zdrowia , o czym mogłem się osobiście przekonać w czasie moje j grudniowej wizyty w Mayo Clinic w Phoenix.
II Interdyscyplinarne Forum Bezpieczeństwa Pacjenta odbyło się we wrześniu w Krakowie i oparte było na trzech filarach: medycynie, zarządzaniu ochroną zdrowia i aktywnym udziale społeczeństwa w budowaniu kultury bezpieczeństwa w kontekście obowiązującej już w naszym kraju Ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Materiały i szczegóły na stronie
www.bezpiecznypacjent.pl
Z wielkim sukcesem aktywowaliśmy na nowo w tym roku stacjonarne kursy CEEA
Życząc wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2024 zapraszam Państwa do udziału w kursie CEEA nr 4 Matka i Dziecko, który odbędzie się w dniach 17-20 kwietnia 2024 roku zapisy:
www.ceea.pl
Prof. Janusz Andres