List Nr 8 Prezesa PTAiIT z dnia 21 czerwca 2023 r.
Szanowni Państwo,
Tydzień temu Sejm RP przyjął zmienioną Ustawę o Jakości i Bezpieczeństwie Pacjenta, istotnie zmniejszając dystans do powszechnego i niezbędnego konsensusu. Z uwagą śledzimy dalsze losy tej ważnej dla bezpieczeństwa pacjentów w naszym kraju Ustawy, podobnie jak losy wchodzącego właśnie w życie Rozporządzenia MZ w sprawie umiejętności lekarskich, wśród których znajduje się „płytka sedacja”. Mając na uwadze bezpieczeństwo pacjenta postuluję, aby każda osoba certyfikowana do wykonywania płytkiej proceduralnej sedacji w szpitalu posiadała jednocześnie aktualny certyfikat w zakresie
zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u osób dorosłych (ALS) , który między innymi wydawany jest przez Polską Radę Resuscytacji od 22 lat.
Podobnie jak wzorcowe Wytyczne Resuscytacji Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) z roku 2000, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała dwa niezwykle ważne dla bezpiecznego funkcjonowania każdego systemu ochrony zdrowia dokumenty:
Globalny Plan Działań na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Pacjentów na lata 2021-2030 Światowej Organizacji Zdrowia oraz
Systemy raportowania i analizy zdarzeń niepożądanych. Powinny one stanowić podstawę procedowanej w naszym kraju Ustawy o Jakości i Bezpieczeństwie Pacjenta, która ma zapewnić stworzenie bezpiecznego dla pacjenta systemu ochrony zdrowia. Sposoby poprawy bezpieczeństwa pacjenta w duchu w/w dokumentów WHO będą szeroko przedstawiane i dyskutowane w czasie
II Interdyscyplinarnego Forum Bezpieczeństwa Pacjenta, które odbędzie się w Krakowie w dniach 15-17 września b.r. Zachęcam do zapoznania się ze wstępnym programem Forum w tym szczególnie z Sesjami:
Konsultanta krajowego oraz
Polskiej Rady Resuscytacji.
Pod kierownictwem Prof. Rafała Drwiły i Dr Marcina Wąsowicza w dniach 6-9 grudnia br. odbędzie się w Krakowie kurs
CEEA Nr 3 - Intensywna terapia, medycyna ratunkowa, krwiolecznictwo.
Serdecznie pozdrawiam i życzę udanych letnich wakacji 2023
prof. dr hab. n. med. Janusz Andres
Prezes PTAiIT